Gabinet fizjoterapii

Gabinet fizjoterapii jest podmiotem leczniczym działającym na podstawie wpisu do rejestru podmiotów wykonujących działalność leczniczą pod nr księgi rejestrowej: 000000240357.

Celem Gabinetu fizjoterapii jest organizowanie i udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii i masażu leczniczego.

Leczymy:

● zespoły bólowe kręgosłupa ( lumbago, rwa kulszowa, dyskopatia)
● zespoły przeciążeniowe ( łokieć tenisisty, golfisty)
● rehabilitacja pourazowa(złamania, skręcenia, stłuczenia stawów)
● zmiany zwyrodnieniowe stawów
● zespoły bolesnego barku
● stan po zabiegach ortopedycznych
● stan po udarze mózgu


Oferta zabiegów:

Laser wysokoenergetyczny wykazuje bardzo silne działanie na tkankę, dzięki czemu trafnie dociera do ogniska bólu. Urządzenie umożliwia podjęcie leczenia, które przebiega stosunkowo szybko, nieinwazyjnie i skutecznie. Leczone są nie tylko objawy, ale przede wszystkim przyczyny dolegliwości. Metoda ta nie wiąże się z żadnymi skutkami ubocznymi.
Laser wysokoenergetyczny emituje spójne i monochromatyczne światło laserowe, które dociera do skóry i wywołuje w tkance falę fotomechaniczną. Działa przy tym pobudzająco na wolne zakończenia nerwowe i inne receptory bólu. W rezultacie pacjent odczuwa niemal natychmiastową ulgę. Dodatkowo laser przyczynia się do pobudzenia działania układu krwionośnego i limfatycznego, sprzyja szybszemu gojeniu się ran i leczeniu urazów. Przynosi pozytywne leczenie w terapii bólu przewlekłego i ostrego.

Korzyści z laseroterapii:

● zmniejszenie dolegliwości bólowych,
● działanie przeciwzapalne,
● sprzyja regeneracji tkanek oraz przyspiesza gojenie ran,
● poprawia ukrwienie tkanek oraz ich odżywianie.


Ultradźwięki to fale akustyczne charakteryzujące się wyższą częstotliwością drgań niż zakres słyszalności ucha. Drgania przenoszone z jednej cząsteczki na drugą odpowiadają za powstanie podłużnej fali mechanicznej. Dzięki temu dochodzi do mikro masażu tkanek, jak również wywierany jest efekt cieplny (wytworzenie ciepła) oraz fizykochemiczny (utlenianie).

Działanie ultradźwięków:
● zmniejszenie bólu,
● zahamowanie procesów zapalnych,
● obniżenie napięcia mięśniowego,
● przyspieszenie wchłaniania tkankowego oraz powstania związków aktywnych biologicznie.


Fonoforeza – polega na wprowadzeniu leku do tkanek za pomocą ultradźwięków. Wprowadzana jest cała cząsteczka leku, są to najczęściej preparaty o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym.


Krioterapia jest zabiegiem polegającym na miejscowym ochłodzeniu leczonego miejsca za pomocą ciekłą par azotu i dwutlenku węgla lub oziębionego powietrza. Krioterapia działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie oraz przekrwiennie. Krioterapia stosowana jest głównie przy wczesnych urazach. Przy odpowiednio przeprowadzonym zabiegu jest całkowicie bezpieczna dla organizmu chorego i daje bardzo korzystny wpływ na efekt terapeutyczny.


Elektroterapia -leczenie prądem to jedna z dziedzin fizykoterapii. Używając aparatów do elektroterapii leczymy objawy wielu schorzeń takich jak schorzenia układu ruchu, niedowłady neurologiczne, wzmożone napięcia mięśniowe, stany zapalne, obrzęki i wiele innych. Zabiegi wykorzystujące prąd wykonywane są pod kontrolą specjalistów w dziedzinie fizykoterapii i rehabilitacji, dlatego też są w pełni bezpieczne.

Rodzaje zabiegów prądowych
Prądy galwaniczne – to zabieg elektroleczniczy, polegający na przepływie prądu stałego w tankach między dwoma elektrodami. Zabieg powoduje zwiększenie ukrwienia, zwiększenie pobudliwości układu nerwowo- mięśniowego, zmniejszenie napięcia mięśni, zmniejszenie obrzęku, przyspieszenie procesu gojenia się ran, stymulację rozrostu kości i łagodzenie bólu.
Jonoforeza – zabieg polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego jonów różnego rodzaju leków.
Prądy interferencyjne – to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością, mające wpływ przeciwbólowy, pobudzające do skurczu, usprawniające krążenie obwodowe, usprawniające procesy odżywcze tkanek i ich metabolizm.
Prądy TENS – przezskórna stymulacja nerwów – metoda stosowana w leczeniu przewlekłych dolegliwości bólowych, jak i w ostrym stanie choroby; tłumi doznania bólowe poprzez uwalnianie endogennych substancji przeciwbólowych, np.: endorfin, stosuje się w leczeniu bólów pooperacyjnych, pourazowych i w onkologii.
Prądy Traberta – przeciwbólowe, zmniejszające napięcie mięśni, wywołujące przekrwienie tkanki.
Elektrostymulacja ma na celu wywołanie skurczu mięśni, aby w ten sposób pobudzić je, zmniejszyć napięcie, a także doprowadzić do lepszego ich ukrwienia. Zabieg wykorzystuje stały prąd impulsowy. Elektrostymulacja przynosi dobre efekty w przypadku zaburzeń ruchowych, takich jak niedowład, schorzenia układu nerwowego czy porażenia.
Diadynamik to prądy obniżające napięcie mięśniowe, a także przyspieszające wchłanianie krwiaków w stanach pourazowych. Dodatkowo, zwiększają również ukrwienie mięśni. Wykorzystywane są najczęściej w wypadku leczenia bólów kręgosłupa, chorób zwyrodnieniowych stawów, schorzeń reumatycznych, jak również wszelkiego rodzaju dyskopatii, nerwobólów, dystrofii mięśniowych oraz stanów pourazowych narządu ruchu.


Okłady borowinowe- rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia się krwioobieg w naszym organizmie. Ponadto, poprzez rozgrzanie i rozluźnienie mięśni i stawów, odczuwalnie zmniejsza się uczucie bólu. Borowina to rodzaj torfu, który, ze względu na zawarte w nim bakteriobójcze, odżywcze i przeciwzapalne substancje, jest z powodzeniem wykorzystywany w lecznictwie. Podgrzana borowina lecznicza rozluźnia bolące mięśnie, a przy tym dostarcza do organizmu wiele cennych składników – między innymi kwasów organicznych i soli mineralnych. Zabiegom z borowiny poddają się najczęściej osoby cierpiące na bóle kręgosłupa, schorzenia stawów i choroby reumatyczne.


Masaż leczniczy usprawnia przepływ krwi i chłonki w żyłach i naczyniach chłonnych, odprowadza zbędne substancje przemiany materii i doprowadza w ich miejsce elementy odżywcze, przyspieszając tym samym regenerację. Podstawowe działanie masażu leczniczego to:
● redukcja bólu
● zmniejszenie napięcia mięśni i tkanek
● zmniejszenie nadwrażliwości punktów spustowych tzw. trigger points
● przyspieszenie regeneracji mięśni
● ograniczenie postępu zaniku mięśni
● odprowadzenie obrzęków i wchłanianie krwiaków pourazowych


Drenaż limfatyczny to rodzaj masażu uciskowego wykonywanego w celu pobudzenia krążenia chłonki (inaczej limfy). Główne wskazania do wykonania masażu limfatycznego to zastoje limfatyczne, obrzęki powstałe na skutek operacji (np. po operacji tarczycy czy po mastektomii)


Kinezyterapia to inaczej leczenie ruchem lub rehabilitacja ruchowa. Jej podstawą są ćwiczenia fizyczne o charakterze leczniczym, czyli gimnastyka lecznicza. Celem kinezyterapii jest przywrócenie lub utrzymanie choremu całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej. Dzięki kinezyterapii można przywrócić prawidłową ruchomość w stawach oraz siłę i wytrzymałość mięśni, pobudzić i poprawić czynności ośrodkowego układu nerwowego, poprawić pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, korygować wady postawy ciała i nieprawidłowe nawyki ruchowe, a także przystosować chorego do życia w przypadku trwałej niepełnosprawności.


Kinesiotaping często określany jako taping, to metoda plastrowania polegająca na naklejaniu specjalnej taśmy (o właściwościach elastycznych) na powierzchnię ciała. Kinesiotaping wspomaga pracę mięśni, ułatwiając wykonanie ruchu, koryguje ustawienie oraz pracę stawów, zwiększa zakres ruchu mięśni i stawów.


Tlenoterapia nie od dziś wiadomo, że spacery i aktywność fizyczna to zdrowie – szczególnie te na świeżym powietrzu. Właściwe dotlenienie pomaga utrzymać odpowiednią kondycję organizmu i ma działanie terapeutyczne. Ciężko jednak o praktykowanie długich przechadzek w lesie, gdy dokucza nam kontuzja lub niedawno przeszliśmy zabieg chirurgiczny kolana. W takich sytuacjach warto skorzystać z terapii w komorze hiperbarycznej.

Terapia ta może składać się z kilku bądź kilkunastu zabiegów w komorze hiperbarycznej, gdzie pacjentowi podawany jest prawie 100% czysty tlen pod zwiększonym ciśnieniem (1,6 ATA). W ten sposób do krwi dostaje się go dużo więcej, niż nawet podczas głębokiego oddychania w czasie spaceru w lesie, nad morzem czy po górskich szczytach. To z kolei zwiększa tzw. saturację, czyli stężenie tlenu we krwi, które ma ogromne znaczenie dla naszej kondycji.

Terapia hiperbaryczna, inaczej zwana tlenową, staje się coraz popularniejsza. Także dlatego, że korzystanie z niej jest zalecane w wielu przypadkach. Obecnie często wykorzystuje się ją w celu wspomagania leczenia rozmaitych chorób i dolegliwości – tych fizycznych oraz tych o podłożu neurologicznym.

Terapię hiperbaryczną stosuje się między innymi przy:
● rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych,
● przewlekłych stanach zapalnych i chorobach autoimmunologicznych,
● infekcjach bakteryjnych oraz grzybiczych,
● rehabilitacji kardiologicznej - chorobie wieńcowej, miażdżycy i nadciśnieniu,
● rehabilitacji neurologicznej - po udarze niedokrwiennym,
● chorobach układu nerwowego - autyzmie, ADHD oraz chorobach Alzheimera, Parkinsona i stwardnieniu rozsianym,
● zaburzeniach układu pokarmowego,
● zwiększeniu wydolności organizmu u osób uprawiających sport,
● leczeniu przewlekłego zmęczenia i silnych migren,
● leczeniu depresji,
● wsparciu codziennego funkcjonowania

Wspomaga rekonwalescencję po przebytym COVID-19

Korzyści jest bardzo wiele! Znaczący wzrost ilości tlenu dostarczanego do organizmu w czasie terapii hiperbarycznej uruchamia i przyśpiesza procesy regeneracji oraz leczenia miejsc dotkniętych chorobą. Co ważne, następstwem terapii hiperbarycznej jest nawet 8-krotny wzrost liczby komórek macierzystych w organizmie, czyli tych, które mają zdolność przekształcania się w komórki innych tkanek. Pamiętajmy, że tylko regularne korzystanie z komory hiperbarycznej jest w stanie zapewnić oczekiwane efekty. Częstotliwość zabiegów zawsze dostosowuje się indywidualnie do danego pacjenta.

Jak wygląda sesja w komorze hiperbarycznej?
Sesja trwa 60 minut dlatego zalecamy zabrać ze sobą lekturę.  Nie zaleca się do komory wnosić telefonów komórkowych.
Przed wejściem do komory pacjent musi wypełnić zgodę i zaświadczenie o braku przeciwwskazań. Przed rozpoczęciem sesji należy zmienić lub zdjąć buty. Nie ma konieczności zmiany ubioru, ważne jest jedynie aby ubrania nie ograniczyły oddechu (np. ciasny pasek). Pierwsze pięć minut tlenoterapii to faza kompresji, może wiązać się z bólem głowy lub zatykaniem uszu podobnym do odczuć przy lądowaniu samolotu. Należy być do tego przygotowanym. Efekty te nie występują przy kolejnych sesjach, ponieważ organizm jest coraz silniejszy i przyzwyczaja się do wyższego ciśnienia. Po pięciu minutach kompresji organizm przyzwyczaja się do panujących warunków w komorze hiperbarycznej.

Negatywne odczucia ustępują i często są zastąpione bardzo dobrym samopoczuciem. Pod koniec sesji następuje faza dekompresji. Obniżanie ciśnienia jest związane z dźwiękiem wypuszczanego powietrza. Rehabilitant lub wykwalifikowany personel obsługujący komorę informuje o zakończeniu tlenoterapii. W fazie dekompresji trwającej dwie minuty również może dochodzić do słabszego zatykania uszu. Nie istnieją przeciwwskazania do ilości sesji, dlatego z komory hiperbarycznej można korzystać codziennie. Standardowo klienci w celach profilaktyki zdrowotnej uczęszczają na sesję 1-3 razy tygodniowo.


Klasyfikacja do zabiegu w komorze hiperbarycznej

Przed przystąpieniem do zabiegu w komorze hiperbarycznej fizjoterapeuta lub personel  posiadający uprawnienia do obsługi komory hiperbarycznej przeprowadza wywiad z Pacjentem w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań. O wszelkich dolegliwościach odczuwanych w dniu zaplanowanego zabiegu należy niezwłocznie poinformować personel.
Przed wejściem do komory hiperbarycznej należy:

● skorzystać z toalety
● zdjąć zegarek, biżuterię, protezy i wszystkie metalowe przedmioty
● zmyć intensywny makijaż
● być ubranym w wygodny strój np. dres, leginsy
● nie należy używać perfum,  lakierów do włosów, kremów, maści
● nie spożywać alkoholu i środków odurzających


Do komory hiperbarycznej zakazuje się wnosić:

● zapalniczek, zapałek, ogrzewaczy żelowych
● e-papierosów oraz innych wyrobów i urządzeń tytoniowych
● protez
● płynów

Serdecznie zapraszamy