TERAPIA HIPERBARYCZNA

Tlenoterapia nie od dziś wiadomo, że spacery i aktywność fizyczna to zdrowie – szczególnie te na świeżym powietrzu. Właściwe dotlenienie pomaga utrzymać odpowiednią kondycję organizmu i ma działanie terapeutyczne. Ciężko jednak o praktykowanie długich przechadzek w lesie, gdy dokucza nam kontuzja lub niedawno przeszliśmy zabieg chirurgiczny kolana. W takich sytuacjach warto skorzystać z terapii w komorze hiperbarycznej.

Terapia ta może składać się z kilku bądź kilkunastu zabiegów w komorze hiperbarycznej, gdzie pacjentowi podawany jest prawie 100% czysty tlen pod zwiększonym ciśnieniem (1,6 ATA). W ten sposób do krwi dostaje się go dużo więcej, niż nawet podczas głębokiego oddychania w czasie spaceru w lesie, nad morzem czy po górskich szczytach. To z kolei zwiększa tzw. saturację, czyli stężenie tlenu we krwi, które ma ogromne znaczenie dla naszej kondycji.

Terapia hiperbaryczna, inaczej zwana tlenową, staje się coraz popularniejsza. Także dlatego, że korzystanie z niej jest zalecane w wielu przypadkach. Obecnie często wykorzystuje się ją w celu wspomagania leczenia rozmaitych chorób i dolegliwości – tych fizycznych oraz tych o podłożu neurologicznym.

Terapię hiperbaryczną stosuje się między innymi przy:
● rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych,
● przewlekłych stanach zapalnych i chorobach autoimmunologicznych,
● infekcjach bakteryjnych oraz grzybiczych,
● rehabilitacji kardiologicznej - chorobie wieńcowej, miażdżycy i nadciśnieniu,
● rehabilitacji neurologicznej - po udarze niedokrwiennym,
● chorobach układu nerwowego - autyzmie, ADHD oraz chorobach Alzheimera, Parkinsona i stwardnieniu rozsianym,
● zaburzeniach układu pokarmowego,
● zwiększeniu wydolności organizmu u osób uprawiających sport,
● leczeniu przewlekłego zmęczenia i silnych migren,
● leczeniu depresji,
● wsparciu codziennego funkcjonowania

Wspomaga rekonwalescencję po przebytym COVID-19

Korzyści jest bardzo wiele! Znaczący wzrost ilości tlenu dostarczanego do organizmu w czasie terapii hiperbarycznej uruchamia i przyśpiesza procesy regeneracji oraz leczenia miejsc dotkniętych chorobą. Co ważne, następstwem terapii hiperbarycznej jest nawet 8-krotny wzrost liczby komórek macierzystych w organizmie, czyli tych, które mają zdolność przekształcania się w komórki innych tkanek. Pamiętajmy, że tylko regularne korzystanie z komory hiperbarycznej jest w stanie zapewnić oczekiwane efekty. Częstotliwość zabiegów zawsze dostosowuje się indywidualnie do danego pacjenta.

Jak wygląda sesja w komorze hiperbarycznej?
Sesja trwa 60 minut dlatego zalecamy zabrać ze sobą lekturę.  Nie zaleca się do komory wnosić telefonów komórkowych.
Przed wejściem do komory pacjent musi wypełnić zgodę i zaświadczenie o braku przeciwwskazań. Przed rozpoczęciem sesji należy zmienić lub zdjąć buty. Nie ma konieczności zmiany ubioru, ważne jest jedynie aby ubrania nie ograniczyły oddechu (np. ciasny pasek). Pierwsze pięć minut tlenoterapii to faza kompresji, może wiązać się z bólem głowy lub zatykaniem uszu podobnym do odczuć przy lądowaniu samolotu. Należy być do tego przygotowanym. Efekty te nie występują przy kolejnych sesjach, ponieważ organizm jest coraz silniejszy i przyzwyczaja się do wyższego ciśnienia. Po pięciu minutach kompresji organizm przyzwyczaja się do panujących warunków w komorze hiperbarycznej.

Negatywne odczucia ustępują i często są zastąpione bardzo dobrym samopoczuciem. Pod koniec sesji następuje faza dekompresji. Obniżanie ciśnienia jest związane z dźwiękiem wypuszczanego powietrza. Rehabilitant lub wykwalifikowany personel obsługujący komorę informuje o zakończeniu tlenoterapii. W fazie dekompresji trwającej dwie minuty również może dochodzić do słabszego zatykania uszu. Nie istnieją przeciwwskazania do ilości sesji, dlatego z komory hiperbarycznej można korzystać codziennie. Standardowo klienci w celach profilaktyki zdrowotnej uczęszczają na sesję 1-3 razy tygodniowo.


Klasyfikacja do zabiegu w komorze hiperbarycznej

Przed przystąpieniem do zabiegu w komorze hiperbarycznej fizjoterapeuta lub personel  posiadający uprawnienia do obsługi komory hiperbarycznej przeprowadza wywiad z Pacjentem w celu wykrycia ewentualnych przeciwwskazań. O wszelkich dolegliwościach odczuwanych w dniu zaplanowanego zabiegu należy niezwłocznie poinformować personel.
Przed wejściem do komory hiperbarycznej należy:

● skorzystać z toalety
● zdjąć zegarek, biżuterię, protezy i wszystkie metalowe przedmioty
● zmyć intensywny makijaż
● być ubranym w wygodny strój np. dres, leginsy
● nie należy używać perfum,  lakierów do włosów, kremów, maści
● nie spożywać alkoholu i środków odurzających


Do komory hiperbarycznej zakazuje się wnosić:

● zapalniczek, zapałek, ogrzewaczy żelowych
● e-papierosów oraz innych wyrobów i urządzeń tytoniowych
● protez
● płynów

Serdecznie zapraszamy